Parasolki fotograficzne należą do najpopularniejszych modyfikatorów światła wykorzystywanych w fotografii. Dzięki prostocie konstrukcji, a co za tym idzie również krótkim czasie potrzebnym do ich montażu oraz małym rozmiarom świetnie sprawdzają się zarówno w studio fotograficznym, jak i podczas sesji w plenerze, czy podczas reportaży.
Głównymi zaletami parasolek fotograficznych są:
- prostota konstrukcji,
- krótki czas potrzebny na przygotowanie do pracy,
- niewielki rozmiar- bardzo wygodne w transporcie,
- niska cena.
Uzyskany efekt światła zależy od rodzaju parasolki
Parasolki rozpraszające (dyfuzyjne)
Parasolka ta służy do rozproszenia i zmiękczenia światła otrzymanego ze sztucznego źródła (jak świetlówka czy lampa błyskowa). Światło przepuszczone przez materiał dyfuzyjny, z którego zbudowana jest czasza parasolki, staje się równiejsze i delikatniejsze. Cienie na fotografowanym obiekcie nie są tak ostre, jak przy bezpośrednim oświetleniu. Oświetlenie obiektu wygląda dzięki temu bardziej naturalnie.
Parasolki odbijające białe
Parasolka służy do odbicia światła stałego lub błyskowego ze sztucznego źródła i ukierunkowania go w pożądanym kierunku. Biała powierzchnia delikatnie rozprasza światło sprawiając, że jest ono bardziej miękkie i naturalne. Pozbywamy się dzięki temu ostrych cieni na oświetlanym obiekcie. Scena jest dobrze oświetlona, cienie delikatne, a obiekt zachowuje swój trójwymiarowy wygląd.
Powierzchnia biała nie zmienia temperatury barwowej światła, dzięki czemu kolory na fotografii wyglądają naturalnie i odzwierciedlają rzeczywiste barwy fotografowanego obiektu.
Parasolki odbijające srebrne
Służą one również do odbicia i ukierunkowania światła. Srebrna powierzchnia Parasolka srebrna służy do mocnego doświetlenia sceny, obiektu lub osoby mocnym światłem bez zmiany temperatury barwowej. Parasolki srebrne dają ostre światło, powodując „wyostrzenie” konturów oświetlanego obiektu. Światło odbite od parasolki srebrnej jest znacznie mocniejsze niż gdyby zastosować parasolkę białą.
Parasolki odbijające złote
Parasolki złote służą do odbicia i ukierunkowania światła stałego lub błyskowego w pożądanym kierunku. Złota powierzchnia odbijająca wzmacnia odbite światło jednocześnie zmieniając jego temperaturę barwową. Powierzchnia ta „dociepla” oświetlany obiekt. Powoduje to wzmocnienie brązowych i złotych odcieni na zdjęciu. Oświetlając w ten sposób osoby nadajemy skórze ciepły odcień.
Parasolki softboxy
Parasolka softbox łączy zalety parasolki i softboxa. Zewnętrzna strona parasolki pokryta jest czarnym materiałem, dzięki czemu nie powoduje odbić i odblasków, a światło nie przedostaje się na zewnątrz. Wewnętrzna strona pokryta jest powierzchnią odbijającą, dzięki czemu światło stałe lub błyskowe zostaje skupione i ukierunkowane na powierzchnię dyfuzyjną. Po przejściu przez tę powierzchnię światło jest rozproszone i bardziej naturalnie oświetla scenę.
Stosując parasolkę-softbox możemy ukierunkować światło ze sztuczne źródła jednocześnie je rozpraszając. Daje to nam mocniejsze oświetlenie obiektu miękkim, równomiernym światłem, które daje naturalny efekt na zdjęciu.
Zaletą parasolki-softboxu w stosunku do parasolki dyfuzyjnej jest ukierunkowanie światła, a co za tym idzie mniejsze straty. Światło nie jest też odbijane w kierunku obiektywu.
Zaletą parasolki-sofbtoxu w stosunku do zwykłej parasolki odbijającej jest rozproszenie światła przez powierzchnię dyfuzyjną, dzięki czemu światło jest rozproszone.
Wyżej wymienione typy powierzchni parasolek mogą być ze sobą łączone w parasolkach wielowarstwowych ze zdejmowanymi czaszami. Spotkać można na przykład parasolki złoto – srebrne lub ze zdejmowaną czarną czaszą.
Parasolki fotograficzne znajdujące się na rynku pod względem budowy możemy podzielić na jedno- i dwuwarstwowe. Parasolka jednowarstwowa to materiał powleczony farbą (np. czarny materiał powleczony srebrną farbą). Ich niekwestionowaną zaletą jest niska cena. Wadą takich parasolek jest częściowe przepuszczanie światła, co ma szczególne znaczenie przy używaniu mocnych źródeł światła, jak lampa błyskowa – światło „przebija” przez parasolkę prosto w obiektyw. Parasolki jednowarstwowe polecamy przede wszystkim do fotografii produktowej ze światłem stałym, kiedy głównym kryteriów wyboru jest cena.
Parasolki dwuwarstwowe wykonane są z dwóch połączonych ze sobą materiałów. Dwie oddzielne warstwy: odbijająca (wewnętrzna) oraz osłaniająca (zewnętrzna) gwarantują nieprzepuszczalność światła na poziomie 100%. Dzięki temu cała moc źródła światła jest odbijana oraz nie pogarsza się jakość zdjęcia przez „świecenie” w obiektyw przez parasolkę. Parasolki dwuwarstwowe polecamy do wykorzystania z lampami błyskowymi.
Zobacz wszystkie parasolki w naszej ofercie
Jaki rozmiar parasolki wybrać?
Generalna zasada – im większa, tym bardziej uniwersalna. Wykorzystywaną powierzchnię w parasolce można regulować odległością źródło światła od czaszy. Zawsze więc warto wziąć nieco większą parasolkę, niż wydaje nam się potrzebna 😉