MITOYA

Softboxy octagonalne

Softboxy octagonalne (ośmiokątne) są rozwiązaniem chętnie stosowanym w fotografii portretowej. Dzięki szerokiej powierzchni dyfuzyjnej równomiernie oświetlają całą postać, również w pozach dynamicznych, takich jak gimnastyka, taniec.

Softboxy ośmiokątne umożliwiają uzyskanie równomiernej plamy światła zbliżonej do okręgu, co pozwala na uzyskanie kreatywnych efektów przy korzystaniu tylko z jednego źródła światła. Przy fotografowaniu ciasnych kadrów, umożliwiają oświetlenie nie tylko fotografowanej postaci, ale również tła, czy najbliższego otoczenia, w którym się znajduje.

Softboxy prostokątne

Softboxy prostokątne znajdują zastosowanie w oficjalnej fotografii portretowej, biznesowej oraz produktowej. Umożliwiają ograniczenie światła bocznego i skupienie go jedynie na fotografowanej postaci lub przedmiocie, również dużego gabarytu.

Ze względu na stosunek boków, odrębną podgrupę stanowią softboxy typu strip, cechujące się bardzo wąską powierzchnią dyfuzyjną. Tego typu modyfikatory są stosowane najczęściej przy fotografii drobnych produktów, przedmiotów szklanych oraz jako światło kontrujące (tzw. kontra).

Softboxy hexadecagonalne

Softboxy szesnastokątne stanowią rozwinięcie softboxów octagonalnych. Dodatkowe boki zbliżają powierzchnię dyfuzyjną do okręgu, co przekłada się na lepsze ukierunkowanie światła. Dodatkowo, softboxy heksadecagonalne posiadają paraboliczną konstrukcję typu deep, co sprawia, że światło rozchodzi się strumieniowo.

Podobnie jak octagony, softboxy hexadecagonalne są najczęściej stosowane w fotografii portretowej – ze względu na szeroką powierzchnię dyfuzyjną, pozwalają oświetlić nie tylko główną postać / obiekt, ale również jej najbliższe otoczenie.

Stosowanie szesnastu prętów przekłada się również na łatwość montażu – im większa ilość zastosowanych drutów, tym konstrukcja czaszy jest bardziej elastyczna i przez to mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Softboxy reporterskie

Softboxy reporterskie mają konstrukcję zbliżoną do parasola, dzięki czemu są lekkie, mobilne i po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Na jednym z boków przeprowadzony jest otwór, zapinany na suwak, umożliwiający przeprowadzenie kolumny statywu.

Softboxy reporterskie są przeznaczone do pracy z lampami systemowymi, najczęściej przy zastosowaniu dodatkowego uchwytu statywowego z otworem na parasol. Możliwe jest również stosowanie lamp studyjnych, choć niewielki rozmiar czaszy sprawia, że światło generowane przez dużych rozmiarów palnik lampy studyjnej może rozchodzić się nierównomiernie.